اجرای اسکلت های بتنی به دلیل وجود جزئیات بیشتر و سختی در اصلاح و رفع ایرادات پس از اجرا نسبت به اسکلت های فولادی، به تخصص بالاتری در امر اجرا طبق نقشه نیاز دارد. لذا انتخاب پیمانکار و مجری ذیصلاح برای اجرای اسکلت های بتن آرمه امری بسیار مهم بوده که در صورت عدم کفایت پیمانکار، خسارتهای مالی سنگینی به کارفرمایان متحمل شده وعلاوه بر آن، به برنامه زمانبندی پروژه نیز لطمه خواهد زد. اجرای اسکلت بتنی به کارفرما این اجازه را میدهد تا هزینه ها را به مرور پیشرفت پروژه به کار تزریق کند.اسکلت های بتنی در اجرا به دسته های زیادی تقسیم بندی می شوند که در ادامه  مفصلا به شرح هریک از آنها خواهیم پرداخت. تفاوت در این روشهای اجرا عموما به دلیل تفاوت در نوع سقف های آنها می باشد که اجرای هریک  ملزم به داشتن تخصص و تجهیزات و لوازم مرتبط و کافی می باشد. بنابراین اجزای سازه ای اصلی در همه این نوع سقف ها تیر و ستون می باشد با این تفاوت که  در هر سیستم روش اجرا تا حدی فرق کرده است. به دلیل اینکه سیمان (بتن) فقط با آب به مقاومت نهایی خود می رسد در نواحی آب و هوایی معتدل و شرجی بیشتر از اسکلت های بتنی استفاده می شود.

انواع سیستم های اجرای اسکلت های بتنی:

1- سیستم اسکلت بتنی با سقف تیرچه بلوک

این نوع از سقفها بسیار متداول بوده و هزینه اجرای آن به مراتب پایینتر از سیستم های دیگر می باشد. از این نوع سقف بیشتر برای ساختمانهای مسکونی و اداری استفاده میشود. حداکثر داهانه ها در این سیستم 8 متر توصیه می شود. اجزای تشکیل دهنده این سیستم، تیرچه از جنس بتنی یا فندوله -بلوک های سقفی سفالی یا بتنی و یا پلی استایرن ضد حریق(یونولیت) – درز ژوئن- آرماتور حرارتی و بتن می باشد.

Tehran_University-10

سقف تیرچه بلوک با تیرچه فوندوله

پروژه حوزه علمیه خواهران مشهد

سقف تیرچه بلوک با بلوک های پلی استایرن آماده بتن ریزی

پروژه حوزه علمیه خواهران مشهد

2- سیستم اجرای کوبیاکس

اساس طراحی تکنولوژی Cobiax مبنی است بر سقف سازه ای با ویژگی «سقف دال ۲ طرفه» مشابه سقف های بتنی دال ۲ طرفه مرسوم با این تفاوت که هسته بتن مرکزی در محل هایی که کاربرد سازه ای ندارد با گوی های توخالی جایگزین می گردد. (جنس این گوی ها پلی اتیلن بازیافت یا پلی پروپیلن می باشد)

 

بدین صورت که این گوی ها در حد فاصل مش های میلگردی بالا و پایین قرار می گیرند. با توجه به اینکه در دال های بتنی ۲ طرفه مشکل تحمل نیروی برشی وجود ندارد، مشکل طراحی این نوع سقف بر مبنای حذف قسمتی از بتن میانی و ایفای عملکرد دال ۲ طرفه می باشد.

مزایای معماری سیستم کوبیاکس عبارتند از:سیستم سقف کوبیاکس

انعطاف پذیری در پلان معماری ( کاهش عددی ستون ها )

قابلیت پذیرش کاربری های گوناگون

سهولت تغییر کاربری افقی و عمودی

امکان اجرای کنسول تا ۷ متر

امکان ایجاد بازشو در هر شکل و اندازه در سقف

افزایش فضای مفید ( قابلیت اجرای دهانه تا ۱۸ متر بدون اجرای ستون)

صنعتی سازی

  عدم نیاز به سرمایه گذاری زیاد برای احداث کارخانجات مواد اولیه

    عدم نیاز به نیروی کار خیلی متخصص و امکان استفاده از نیروهای موجود

    امکان احداث کارخانجات تولیدی در اقصی نقاط کشور

سیستم سقف کوبیاکس

    سازگاری با مباحث و مقررات ملی ساختمانی کشور

    اقتصادی بودن تکنولوژی و امکان رقابت با سیستم های رایج

    انعطاف پذیری سیستم در ارتباط با مسآله معماری و سازه ای

    تکنولوژی دوستدار محیط زیست

سقف کوبیاکس پس از بتن ریزی

سیستم سقف کوبیاکس

 

3-سیستم دال مجوف

سقف هاى بتن مسلح به دليل نياز به كنترل تغيير شكل ها و ترك ها، بسيار مورد توجه و گاه محدود به دهانه هاى كوچك مى شوند. حال اگر بتوان مقطع سقف هاى بتن مسلح، به ويژه دال ها را به نحوى بهبود بخشيد كه بتواند علاوه بر تأمين ضوابط كنترلى، در دهانه هاى بزرگ نيز مجاز به استفاده باشد و هم چنين در مقايسه با دال هاى مشابه از وزن كمترى برخوردار باشد، مى توان به شيوه جديدى در روش اجراى دال‌هاى بتن مسلح دست يافت. سقف هاى مجوف بتن مسلح، از دولايه بتن مسلح تشكيل شده است كه در بالا و پائين دال و بطور گسترده قرار  مى گيرد و حد فاصل اين دو لايه با نوعى بلوك توخالى غیر ماندگار بنام  وافل  پر میگردد كه از جنس پلى اتيلن بوده و بعد از گیرش بتن، از زیر سقف خارج میگردد. اين محصول همانند بلوك هاى سفالى يا پلى استايرن داراى هندسها ى مكعبى اما مجوف مى باشد كه ‌با‌‌‌‌ توجه به نياز پروژه و محاسبات طراحى، ابعاد مختلفى دارند. در روند اجراى دال هاى مجوف با استفاده از وافل ، پس از آرماتورگذارى لايه زيرين،  قالبهای وافل کنار هم مابین  شبكه آرماتور اطراف قالب قرار گرفته و پس ازقرارگيرى آرماتورهاى برشى ميانى و همچنين آرماتوربندى لايه فوقانى، بتن روئى ريخته میشود. در نهايت مقطع دال به صورت   T شکل در آمده و عملكرد بهترى نسبت به مقطع مستطيل سقف های دال تخت خواهد داشت. آن چه جزء مزاياى اين دال شمرده مى شود، عدم حضور تير در دال حاصله مى باشد كه البته با توجه به نياز طراحى، ممكن است تمهيدات خاصى جهت تأمين تيرهاى پنهان انجام شود.

 

همچنين از آن جا كه در برخى از پروژه هاى بزرگ، فواصل زياد ستون ها و امكان تعبيه دهانه بزرگ به جهت تأمين پاركينگ در ساختمان را ايجاب مى كند، مى توان سيستم فوق را به عنوان گزينه مناسبى براى اجرا در چنين پروژه هائى معرفى نمود.

 

در مورد اين سقف ها آنچه مورد اهميت است امكان اجراى تأسيسات، نحوه دسترسى به آن ها و بهره گيرى از فضاى مجوف بلوك ها است كه بنا به نياز پروژه و نظرطراح تأمين مى شود.

 

اين سقف در زمينه انرژى، حريق، آكوستيك و سازه درمركز تحقيقات ساختمان و مسكن بررسى گرديده و حيطه الزامات مربوطه مورد تأييد میباشد.

uboot

waffel

سقف مجوف بتن مسلح

سقف مجوف بتن مسلح با استفاده از بلوك تو خالى ماندگار از جنس پلى پروپلين

4- سیستم اجرای قالب تونلی

سيستم موسوم به تونلى، يكى از روش هاى مورد استفاده براى اجراى ساختمان هاى با سيستم باربر ديوار و سقف بتنى است. از آن جا كه اجراى قالب بندى سقف و ديوار به صورت سلولى و هم زمان انجام مى شود به نام تونلى مرسوم است. در سيستم اجراى تونلى، ديوارها و سقف هاى بتن مسلح به صورت هم زمان آرماتوربندى، قالب بندى و بتن ريزى مى شوند. اين روش، ضمن افزايش سرعت و كيفيت اجرا، عملكرد سازه ای و رفتار لرزه ای مجموعه سازه را به لحاظ يكپارچگى اعضا و اتصالات آن ها به نحو چشمگيرى بهبود مى بخشد.

 سیستم قالب تونلی

قالب هاي مورد استفاده، به اندازه تقريبى ابعاد فضاها هستند. براي قالب بندى يا قالب بردارى، نياز به تبديل آن ها به ابعاد كوچك نيست و با همان ابعاد اوليه و به صورت يكپارچه از فضا خارج مى شوند. خروج قالب هاى تونلى، پس از بتن ريزى ديوار و سقف و گيرش اوليه بتن، با فاصله دادن قالب ها از جداره اى بتن ريزى شده (قالب بردارى)و با حركت افقى روى چرخ يا غلتك صورت مى گيرد. جدارهايى كه با استفاده از اين روش اجرا مى شوند جدارهاي اصلى داخلي و بعضي جدارهاي خارجي (جانبى)هستند.

01_jry_fwndsywn.jpg

سازه ساختمان هاى اجراشده با سيستم تونلى، سازه ای نسبتاً شناخته شده است و از ديدگاه عملكرد لرزه ای اشكال عمده ای ندارد. تجربه زلزله هاى گذشته رفتار مناسب سازه اين ساختمان ها را نشان داده است. در ساختمان هاى اجرا شده با اين روش، در برخى موارد، براى افزايش سهولت و سرعت اجرا، اجزاى غيرسازه ای مانند ديوارهاى جداكننده، پله ها و پانل هاى نما به صورت پيش ساخته در نظر گرفته مى شوند و پس از تكميل سازه اصلى، به آن متصل مى شود كه اين امر در مورد سازه پله ها توصيه نمى شود. با انجام مديريت صحيح در اجرا و با استفاده از فناورى هاى روز و به كارگيرى فناورى در تسريع گيرش و افزايش مقاومت بتن، مى توان سرعت اجرا را به طور چشمگيرى افزايش داد. هم اكنون، با استفاده از روش تونلى، انبوه سازان با برنامه ريزيِ اجراى يك طبقه در دو روز، مجتمع هاي مسكوني بزرگ را مى سازد. از معايب اين روش، محدوديت در طراحي فضاهاى داخلى است، و لازم است طراحي بر طبق محدوديت هاي اجرا در خصوص ابعاد قالب و قالب گذاري و به صورت مدولار انجام شود. در ساختمان هاى اجرا شده به روش تونلى، ابتدا آرماتوربندى و تعبيه مسيرهاى تاسيسات مكانيكى و برقى در ديوارها انجام مى شود و هم زمان با اين اقدامات، قالب بندى بازشوهاى مورد نياز براى تأسيسات و در و پنجره اجرا مى شود. قالب هاى دو طرف ديوار را به صورت پشت به پشت، قالب بندى مى كنند و با قرار گرفتن قالب هاى متوالى در كنار هم، بدون قالب واسط سقفى يا همراه با آن، مجموعه قالب هاى ديوار و سقف را تشكيل مى دهند.

3 نظر داده شده

 1. 1-30-2014

  باسلام. عالی بود

 2. 5-9-2015

  سلام
  ممنون از اطلاعات کاملتون.

 3. 12-25-2015

  سلام متشکرم از سایت خوبتون

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.