اجرای سازه های فلزی و بتنی عمیق با روش خودمهار تاپ دان(Top Down) بدون نیاز به گودبرداری عمیق- جایگزین مناسب روش نیلینگ و انکراژ

امروزه با توجه به بالا رفتن جمعیت، ارزش زمین نیز بالاتر رفته است که به موجب آن، بلند مرتبه سازی رواج بیشتری یافته است. اکثر سازه های بلند مرتبه بمنظور تامین پارکینگ و جانمایی تجهیزات تاسیساتی دارای گودهای عمیقی هستند.جهت اجرای گودبرداری های عمیق، میبایست همزمان با شروع گودبرداری اقدام به پایدارسازی گود و تثبیت خاک زمینهای مجاور توسط یکی از روشهای متعارف همانند انکراژ، نیلینگ، اجرای سولجر پایل و یا اجرا به روش تاپ دان نمود.

شرایط ژئوتکنیکی ساختگاه، ملاحظات طراحی و همجواری پروژه از جمله مواردی است که در تعیین روش اجرای ساختمانها باید در نظر گرفته شود. در مواردی که امکان اخذ رضایت از همسایه های مجاور گوبرداری وجود نداشته و یا مقابله با تراز بالای سطح آب زیرزمینی در پروژه مطرح باشد تقریباً تنها روش مطمئن و قابل اجرا روش تاپ دان است.


یکی از روشهای نوین پایدارسازی گودهای عمیق استفاده از روش خودمهار تاپ-دان (TOP-DOWN) می باشد. روش اجرای تاپ دان در آیین نامه BS:8002:1994 انگلستان برای سازه های نگهبان ارائه شده و یک روش اجرای ابتکاریست که از اوایل دهه 90 میلادی به تصویب رسید و از سال 2001 میلادی تاکنون در کشورهای مختلفی چون انگلستان، امریکا، فنلاند، چین، روسیه، ویتنام، سنگاپور و ایران بر اساس نیاز ساختگاه مورد استفاده قرار گرفته است.

 

 

 

خاکبرداری تاپ دان

 

روش تاپ دان (TOP-DOWN) با توجه به خود مهار بودن اطمینان بسیار بالایی در ساخت داشته و می تواند به خوبی نیاز های کارفرمای محترم را برآورد نماید.

در روش تاپ دان(TOP-DOWN) اجرای سازه در تراز زیر پی زمین توام با خاکبرداری و گودبرداری می باشد. همچنین امکان اجرای روسازه بالاتر از سطح زمین همراه با پیشروی طبقات زیرزمین فراهم است. اساساً روش تاپ دان (TOP-DOWN) به طور قابل توجهی احتمال وارد شدن خسارت به سازه های همجوار که به تغییر شکلها و حرکت خاک حساسند را از بین میبرد. همچنین به دلیل روند اجرای همزمان رو به بالا و رو به پایین سرعت انجام پروژه بطور قابل توجهی افزایش یافته و موجب کاهش استفاده از منابع و آلودگی شده و منجر به بهره وری بیشتر در هزینه ها خواهد شد.

مراحل اجرای روش تاپ دان (TOP-DOWN) به ترتیب زیر انجام می پذیرد:

1- اجرای شمع های درجا به عنوان ستونهای زیر زمین و سیستم سازه نگهبان پیرامونی

2- انجام حفاری زمین تا تراز زیر پی و نصب ستونهای پیش ساخته بتنی یا فولادی

3- اجرای همزمان دیوارهای حائل و سقف طبقه همکف به همراه اجرای آببند

4- شروع خاکبرداری از طبقه زیر همکف و آماده سازی جهت اجرای طبقه زیرزمین که در صورت داشتن تعداد طبقات زیرزمین بیشتر این فرایند تکرار میگردد.

3-اجرای طبقات مدفون از بالا به پایین

5- در مرحله آخر فونداسیون سازه اجرا شده و بازشدگی های ایجاد شده در دال سقفها ( جهت انتقال خاک) بسته میشود و سازه زیرزمین تکمیل میگردد.

 

در ساخت یک سازه با روش تاپ دان باید علاوه بر کنترلهای متداول سازه ای، همزمان ملاحظات ژئوتکنیکی نیز در فرایند طراحی و اجرای سازه وارد شود. به این منظور باید سازه هم توسط یک مهندس سازه و یک مهندس ژئوتکنیک کنترل و طراحی شود. نادیده ماندن برخی عوامل مختلف در فرایند کنترل و طراحی که بعدها در شرایط ساخت به سازه تحمیل خواهد شد عواقبی گاه جبران ناپذیر را در پی خواهد داشت. بنابراین با استفاده از کنترل دقیق مدلسازی صحیح و در نظر گرفتن همزمان ملاحظات ژئوتکنیکی و سازه ای میتوان از بروز خسارت جلوگیری نمود.

مزایای روش تاپ دان (TOP-DOWN ) :

افزایش سرعت ساخت و اتمام عملیات، به جهت پیشبرد همزمان پروژه به طرف بالا و پایین بعد از اجرای سقف تراز همکف.

کاهش زمان ساخت منجر به کاهش هزینه های ساخت و سازخواهد شد.
کاهش سطوح آلودگی در محیط پروژه .

حذف هزینه های سازه نگهبان و مهار گودها به روشهای نیلینگ و انکراژ موجب صرفه جویی در منابع مالی پروژه می گردد.

عدم نیاز به اخذ رضایت همسایگان همجوار و هزینه های ناشی از آن.
کاهش ریسک آسیب به ساختمانها و سازه های مجاور به دلیل خودمهار بودن روش تاپ دان

بالاتر بودن ایمنی گودبرداری و ساخت در مقایسه با روشها دیگر مهار گود

کارایی بسیار بالای روش تاپ دان برای سازه هایی با تعداد طبقات زیرزمین زیاد همانند پارکینگ های طبقاتی زیرزمینی .
کاهش نشست خاک زیر پی ناشی از بار مرده ساختمان به دلیل اجرا شدن فونداسیون در آخرین مرحله یادآور میشود نشست خاک زیر پی ها از جمله مسائلی است که منجر به ایجاد ترک در دیوارها و سقف میگردد.
به دلیل استفاده از اتصال مکانیکی، امکان اجرای عملیات آرماتوربندی و قالب بندی در فضای محدود نیز فراهم است.
اجرای همزمان عایق بندی پشت دیوارهای حائل که منجر به آببند شدن کل قسمت مدفون سازه تا زیر فونداسیون می باشد.
امکان اجرای عملیات در بدترین شرایط جوی به دلیل مدفون بودن سازه فراهم است.
امکان عمل آوری بهتر بتن سقف و تیرها به جهت مدفون بودن سازه و دوری از شرایط نامساعد جوی مانند هوای گرم و سرد: در تابستان منجر به تبخیر زود هنگام آب و در زمستان موجب جلوگیری از یخ زدگی بتن می شود.
با اجرای اولین سقف(همکف) میتوان فضای مناسبی جهت تجهیز کارگاه فراهم نمود. بنابراین استفاده از معابر و فضای خیابان نیز به حداقل خواهد رسید.

گروه کارشناسی این مجموعه با داشتن بهترین مهندسین طراح سازه و ژئوتکنیک ، تجربه طراحی و اجرای موفق سازه های بتنی و فولادی با روش اجرایی تاپ دان (Top-Down) را دارا بوده و در زمینه تیپ سازی و روش نگاری اتصالات، چگونگی ساخت و نصب ستون های بتنی، احداث دیوارهای پیرامونی و . . . در این روش توانمند می باشد.

از وبسایت ایران تاپ دان، اولین وبسایت تخصصی اجرا به شیوه تاپ دان بازدید نمایید:

 

 

 

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.