ساختمانهای اسکلت فلزی:

STEEL CONSTRUCTION

ساختمانهای اسکلت فلزی تماما با استفاده ازاتصالات جوشی یا پیچ و مهره ای نصب می‌شوند. در این میان استفاده از سازه های پیچ و مهره ای رو به رشد بوده و در اکثر پروژه های بزرگ بیشتر از اتصالات پیچ و مهره ای در کنار اتصالات جوشی استفاده می‌شود. ساختمانهای اسکلت فلزی در مقابل ساختمانهای اسکلت بتن آرمه از مزایا و معایبی برخوردار است و از لحاظ اجرای سقف انواع مختلفی دارند که در ادامه به معرفی هریک خواهیم پرداخت.

معایب ساختمانهای اسکلت فولادی:

– یکی از معایب ساختمانهای اسکلت فولادی کاهش مقاومت خمشی اعضای باربر ثقلی در برابر آتش سوزی می‌باشد.

– از معایب دیگر این نوع سازه ها ضعف در نحوه صحیح اجرا بخصوص جوشکاری اتصالات و سخت کننده ها است که به دلیل عدم استفاده از افراد و نیروی متخصص ماهر در زمینه جوشکاری و نصب اسکلت، جوشها کیفیت مناسبی نداشته و در صورت وقوع زلزله منجر به کنده شدن اتصال از تیر یا ستون شده و خسارات جانی و مالی سنگینی را به وجود می آورد.

– خرید کلیه اعضای سازه ای به صورت یکجا و عدم امکان تزریق تدریجی بودجه به پروژه که هزینه اولیه زیادی برای شروع پروژه ایجاد می‌کند.

مزایای ساختمانهای اسکلت فولادی:

– یکی از مهمترین مزایای اسکلت های فولادی سهولت در اجرا میباشد که به دلیل استفاده از جوش یا پیچ و مهره ، اسکلت به راحتی قابل نصب می‌باشد.

– از مزایای دیگر این نوع اسکلت ها می‌توان سرعت در اجرای اسکلت را نام برد به این صورت که کلیه اعضای سازه ای در کارگاه یا کارخانه طبق نقشه‌های اجرایی شاپ و ساخته می‌شود و توسط جرثقیل به سرعت نصب می‌گردد.

– امکان ریختن بتن سقفها به صورت چند در میان یا از طبقه دلخواه

– سهولت اصلاح و رفع ایرادات اجرایی احتمالی پس از اجرا، در صورتی که در اسکلت های بتنی این کار بسیار مشکل و وقت گیر خواهد بود.

 – امکان اجرای سقفهای قوسی و به شکلهای منحصربفرد

steel construction3

انواع سیستم های اجرای سقف در اسکلت های فولادی

1- سیستم سقف تیرچه کرومیت و بلوک

2- سیستم سقف عرشه فولادی (steel deck)

3- سیستم سقف مرکب ( composite)

4- سیستم قاب سبک فولادی (LSF)

5- سیستم سقفهای خرپا (سوله)

 بدیهی است که جهت طراحی و محاسبات هر یک از این نوع سیستمها باید منحصرا برای هریک باید از قواعد آیین نامه ای مربوطه به آن  استفاده نمود و نمی‌توان بعد از طراحی اعضاء به دلخواه یک سیستم را جهت اجرا برگزید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر جهت هریک از این سیستم ها به قسمت مطالب مفید سایت مراجعه فرمایید.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.