سقف هاى بتن مسلح به دليل نياز به كنترل تغيير شكل ها و ترك ها، بسيار مورد توجه و گاه محدود به دهانه هاى كوچك مى شوند. حال اگر بتوان مقطع سقف هاى بتن مسلح، به ويژه دال ها را به نحوى بهبود بخشيد كه بتواند علاوه بر تأمين ضوابط كنترلى، در دهانه هاى بزرگ نيز مجاز به استفاده باشد و هم چنين در مقايسه با دال هاى مشابه از وزن كمترى برخوردار باشد، مى توان به شيوه جديدى در روش اجراى دال‌هاى بتن مسلح دست يافت. سقف هاى مجوف بتن مسلح، از دولايه بتن مسلح تشكيل شده است كه در بالا و پائين دال و بطور گسترده قرار  مى گيرد و حد فاصل اين دو لايه با نوعى بلوك توخالى  بصورت ماندگار و غیر ماندگار بنام   پر میگردد.

سیستم های یوبوت (U-BOOT)  و کوبیاکس(COBIAX) از جمله سیستم های اجرای سقفهای مجوف با قالبهای ماندگار هستند که دال آنها تخت بوده و از زیر کاملا صاف هستند.

 برای اجرای سقفهای مجوف با قالبهای غیر ماندگار  (بعد از بتن ریزی سقف، قالبها از زیر آن خارج میشوند) از تکنولوژی قالبهای سقف وافل (waffel) استفاده میشود.

لازم بذکر است که هزینه تمام شده اجرا با سیستم سقف وافل در حدود 15 تا 20 درصد از سیستمهای کوبیاکس و یوبوت ارزانتر تمام میشود. علاوه بر این، نمای بسیار زیبایی از زیر سقف برای بهره بردار ایجاد نموده که عموماً  نیازی به اجرای سقفهای کاذب نبوده و در کاربری هایی چون پارکینگهای طبقاتی ، مراکز اداری و تجاری و تفریحی میتواند از لحاظ ظاهری، تغییر بسزایی در نوع فضای داخلی ساختمان ایجاد نموده و به جذابیت فضای معماری بیفزاید.

سقف مجوف بتن مسلح با استفاده از بلوك تو خالى ماندگار از جنس پلى پروپلين

  قالب سقف وافل داراى هندسه اى مكعبى شکل  و توخالی مى باشد كه ‌با‌‌‌‌ توجه به نياز پروژه و الزامات طرح ، ابعاد مختلفى دارند. ضخامت سقف وافل بسته به نوع سازه از 30 سانت تا 50 سانت متغیر است. در روند اجراى دال هاى مجوف با استفاده از وافل ، ابتدا قالبها در کنار یکدیگر چیده شده و مابین آنها آرماتور بندی شده و سپس سقف بتن ریزی می شودد. در نهايت مقطع دال به صورت  T شکل در آمده و عملكرد بهترى نسبت به مقطع مستطيل سقف های دال تخت خواهد داشت. آن چه جزء مزاياى اين دال شمرده مى شود، عدم حضور تير در دال حاصله مى باشد كه البته با توجه به نياز طراحى، ممكن است تمهيدات خاصى جهت تأمين تيرهاى پنهان انجام شود.

همچنين از آن جا كه در برخى از پروژه هاى بزرگ، فواصل زياد ستون ها و امكان تعبيه دهانه بزرگ به جهت تأمين پاركينگ در ساختمان را ايجاب مى كند، مى توان سيستم فوق را به عنوان گزينه مناسبى براى اجرا در چنين پروژه هائى معرفى نمود.

در مورد اين سقف ها آنچه مورد اهميت است امكان اجراى تأسيسات، نحوه دسترسى به آن ها و بهره گيرى از فضاى مجوف بلوك ها است كه بنا به نياز پروژه و نظرطراح تأمين مى شود.

 سقف وافل در زمينه انرژى، حريق، آكوستيك و سازه درمركز تحقيقات ساختمان و مسكن بررسى گرديده و حيطه الزامات مربوطه مورد تأييد میباشد.

این شرکت با انجام بیش از 30 هزارمترمربع طراحی و اجرای موفق  سقف وافل در سطح کشور آماده خدمت رسانی به کارفرمایان محترم  می باشد.

لازم به توضیح است در صورت انعقاد قرارداد پیمانکاری و اجرای سقف وافل، طراحی کل سازه  بصورت کاملا رایگان انجام خواهد شد.

در ادامه به عکسهایی از پروژه های اجرا شده منتخب این شرکت اشاره میگردد.

4 نظر داده شده

 1. 9-13-2017

  لطفا اطلاعات و قیمت برای دهانه 13 متری

 2. 4-20-2018

  با سلام
  1-آیا این سقف در خانه مسکونی هم کارایی و زیبایی سقف های صاف و یکدست را دارد؟
  2-در ساختمانی که ما قصد ساخت آ« را داریم دهانه 12 متر مساحت هر طبقه 240 متر خواهد بود
  هزینه قالب ها و اجرای 6 طبقه آنچقدر است؟
  3- آیا اجراکننده زبده ای برای انجام آن میتوانید به ما معرفی کنید؟
  4- زمان اجرای هر طبقه حدودا چند روز است؟
  5- آیا میتوان در 3طبقه مسکونی سقف کامپوزیت مسطح و 3 طبقه دیگر ، زیرزمین همکف و روف گاردن سقف مجوف (وافل) اجرا شود
  6- در ساختمانهای بتنی یا اسکلت فلزی بهتر اجرا میشود و لرزش کمتری دارد؟
  با سپاس
  دکتر مهدی رحمانی شماره تماس 09121501928

  • 7-16-2018

   ضمن سلام و عرض ادب
   1- درصورت درخواست اجرای اکسپوز این امر قابل انجام است.
   2- حدود مترمربعی 120 هزارتومان بابت دستمزد اجرا و قالب
   3-در مورد طرح اجرا در خدمتتون هستیم.
   4-حدود 15 روز
   5-بله
   6- فرقی ندارد

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *