در این پروژه پس از اجرای بتن مگر و پیاده سازی آکسها اقدام به اجرای شبکه های فولادی فونداسیون شده است. اجرای بتن مگر به رگلاژ کردن زمین و جلوگیری از نفوذ سولفاتها امری ضروری است.

Tehran_University-00

پس از اجرای قالب بندی فونداسیون و مهار قالب ها توسط جک ها عملیات بتن ریزی صورت گرفته است. در این پروژه از پمپ ثابت برای بتن ریزی استفاده شده است.

Tehran_University-01

استفاده از قالب های فلزی علاوه بر سهولت اجرا، سرعت کار و عملیات را نیز بالا برده و 1روز پس از بتن ریزی میتوان کلیه قالب ها را باز گرد.

Tehran_University-02

تمامی ریشه های ستونها و دیوار های برشی قبل از بتن ریزی در فونداسیون باید تعبیه گردد. در این پروژه ریشه های انتظار بلندتر از نقشه ها اجرا گشته است. بدین ترتیب سرعت اجرا در سقف اول بالاتر رفته و از پِرت میلگرد در ستونهای این سقف جلوگیری میشود.

Tehran_University-03

Tehran_University-04

پس از باز کردن قالبهای فونداسیون چاله های وسط میبایست توسط خاک و سنگ پر شود. در این پروژه در مرحله خاکبرداری مقداری از خاک را باید به این قسمت اختصاص داد.

برای قالب بندی ستون ها از قالب های تمام فلزی با ابعاد مختلف بر حسب نیاز استفاده میشود.
Tehran_University-05
Tehran_University-06

در اجرای سقف های تیرچه بلوک با بلوکهای سبک پلی استایرن استفاده از سقف کاذب ضروری بوده تا در صورت وقوع آتش سوزی از ورود گازهای سمی به داخل خانه جلوگیری کند.

Tehran_University-07

پس از اجرای بتن ریزی سقف ، ستونهای سقف بعد آماده اجرا میشوند. باید توجه داشت که ستونهایی که در سقفهای بالاتر کوچک میشوند را قبل از اجرای بتن ریزی سقف پایینی کوچک نمود. در اینجا تمامی خم ها به صورت 1 به 6 انجام گرفته است.

Tehran_University-08

برای بتن ریزی ستونها ازدستگاه بتن ریز با قیف کج شونده و خودکار استفاده شده است. از مزایای این دستگاه سرعت بالای بتن ریزی، استفاده آسان و استاندارد بودن نحوه ی بتن ریزی میباشد. بتن ریزی با دست که در اغلب پروژه ها توسط شخص کارگران و با بیل صورت میگیرد به علت پرتاب شدن بتن به داخل ستون ها هیچ وجه شامل استاندارد آیین نامه نمیباشد.

Tehran_University-09

درسقفهای تیرچه و بلوک از تیرچه های بتنی و یا تیرچه های فوندوله استفاده میشود که در اینجا از تیرچه فوندوله با استاندارد وزارت مسکن و شهرسازی استفاده شده است.
Tehran_University-10

تیرچه ها توسط کش های چوبی از زیر مهار میشوند تا از کمانش در حین بتن ریزی جلوگیری شود. زیر پوترهای بتنی توسط جک مهار شده تا بار آن به زمین انتقال پیدا کند. روی دیوارهای برشی نیازی به اجرای با ضخامت بیشتر از دیوار نیست.
Tehran_University-11

آرماتوهای حرارتی که از میلگرد با قطر 5/6 میلیمتر ساخته شده اند باید در دوجهت عمود بر هم روی یونولیتها کشیده شود تا از ترکهای حرارتی در حین بتن ریزی جلوگیری کرده و استحکام سقف را بالا ببرد.

Tehran_University-12

در سقف آخر باید ریشه تمامی ستونها را بر روی سقف خم نمود.آرماتورهای حرارتی به موازات تیرچه ها با فاصله 50 سانتیمتر و عمود بر تیرچه ها با فاصله ی 25 سانتی متر اجرا شده است

در بتن ریزی سقفهای طبقات بالاتر بهتر است از پمپ های موبایلی استفاده شود. این پمپ ها سرعت اجرای بتن ریزی را تا 3 برابر افزایش میدهند. در این پروژه به علت محدودیت مکانی برای مستقر شدن پمپ موبایلی از پمپ زمینی ثابت استفاده شده است.

Tehran_University-13

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.