سیستم قالب تونلی

سيستم موسوم به تونلى، يكى از روش هاى مورد استفاده براى اجراى ساختمان هاى با سيستم باربر ديوار و سقف بتنى است. از آن جا كه اجراى قالب بندى سقف و ديوار به صورت سلولى و هم زمان انجام مى شود به نام تونلى مرسوم است. در سيستم اجراى تونلى، ديوارها و سقف هاى بتن مسلح به صورت هم زمان آرماتوربندى، قالب بندى و بتن ريزى مى شوند. اين روش، ضمن افزايش سرعت و كيفيت اجرا، عملكرد سازه ای و رفتار لرزه ای مجموعه سازه را به لحاظ يكپارچگى اعضا و اتصالات آن ها به نحو چشمگيرى بهبود مى بخشد.

 

قالب هاي مورد استفاده، به اندازه تقريبى ابعاد فضاها هستند. براي قالب بندى يا قالب بردارى، نياز به تبديل آن ها به ابعاد كوچك نيست و با همان ابعاد اوليه و به صورت يكپارچه از فضا خارج مى شوند. خروج قالب هاى تونلى، پس از بتن ريزى ديوار و سقف و گيرش اوليه بتن، با فاصله دادن قالب ها از جداره اى بتن ريزى شده ) قالب بردارى (و با حركت افقى روى چرخ يا غلتك صورت مى گيرد. جدارهايى كه با استفاده از اين روش اجرا مى شوند جدارهاي اصلى داخلي و بعضي جدارهاي خارجي )جانبى ( هستند.

سیستم قالب تونلی

سازه ساختمان هاى اجراشده با سيستم تونلى، سازه ای نسبتاً شناخته شده است و از ديدگاه عملكرد لرزه ای اشكال عمده ای ندارد. تجربه زلزله هاى گذشته رفتار مناسب سازه اين ساختمان ها را نشان داده است. در ساختمان هاى اجرا شده با اين روش، در برخى موارد، براى افزايش سهولت و سرعت اجرا، اجزاى غيرسازه ای مانند ديوارهاى جداكننده، پله ها و پانل هاى نما به صورت پيش ساخته در نظر گرفته مى شوند و پس از تكميل سازه اصلى، به آن متصل مى شود كه اين امر در مورد سازه پله ها توصيه نمى شود. با انجام مديريت صحيح در اجرا و با استفاده از فناورى هاى روز و به كارگيرى فناورى در تسريع گيرش و افزايش مقاومت بتن، مى توان سرعت اجرا را به طور چشمگيرى افزايش داد. هم اكنون، با استفاده از روش تونلى، انبوه سازان با برنامه ريزيِ اجراى يك طبقه در دو روز، مجتمع هاي مسكوني بزرگ را مى سازد. از معايب اين روش، محدوديت در طراحي فضاهاى داخلى است، و لازم است طراحي بر طبق محدوديت هاي اجرا در خصوص ابعاد قالب و قالب گذاري و به صورت مدولار انجام شود. در ساختمان هاى اجرا شده به روش تونلى، ابتدا آرماتوربندى و تعبيه مسيرهاى تاسيسات مكانيكى و برقى در ديوارها انجام مى شود و هم زمان با اين اقدامات، قالب بندى بازشوهاى مورد نياز براى تأسيسات و در و پنجره اجرا مى شود. قالب هاى دو طرف ديوار را به صورت پشت به پشت، قالب بندى مى كنند و با قرار گرفتن قالب هاى متوالى در كنار هم، بدون قالب واسط سقفى يا همراه با آن، مجموعه قالب هاى ديوار و سقف را تشكيل مى دهند.

قالب تونلی

در مرحله بعد، آرماتوربندى سقف و جاگذارى مسيرهاى برق انجام مى شود و قالب هايى براى خالى ماندن محل داكت ها و ديگر حفره هاى لازم در سقف نصب مى شود. در ادامه، بتن ريزى سقف ها و ديوار ها به صورت يكپارچه و در يك مرحله انجام مى شود. اجراى جدارهاى بتنى پرداخت شده، نياز به نازك كارى بر روى سطوح آن ها را برطرف مى كند.

اين روش اجرا، در مركز تحقيقات ساختمان و مسكن، مورد ارزيابى قرار گرفته و كاربرد آن، در حيطه الزامات ارائه شده، مجاز است.

 

2 نظر داده شده

 1. 12-25-2013

  با سلام
  من به عنوان مهندس اجرائی در سیستم قالب تونلی کار کردم.
  این سیستم هم سیستم سریع و راحتی محسوب میشه و در عین حال به نیروی متخصص قالب بندی و آرماتر بندی نیاز داره . در ایران بدلیل کمبود اینگونه نیروی متخصص هم مهندس و نیروی اجرائی متاسفانه کارهای قالب تونلی در ایران توسط نیروهای خارجی و بیشتر ترکیه ای اجرا میشه که جای تاءسف داره.
  موفق باشید

 2. 3-16-2014

  سلام
  من براي كنترل صحت طراحي يك پروژه ساختماني 15 طبقه نياز به استفاده از يك يا چند متخصص طراح در زمينه سيستم تونلي دارم. آيا امكان دارد چند نفر (ترجيحاً با رزومه) به بنده معرفي فرمايند.
  با تشكر

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.