سقف مجوف بتن مسلح با استفاده از بلوك تو خالى ماندگار از جنس پلى پروپلين

سقف هاى بتن مسلح به دليل نياز به كنترل تغيير شكل ها و ترك ها، بسيار مورد توجه و گاه محدود به دهانه هاى كوچك مى شوند. حال اگر بتوان مقطع سقف هاى بتن مسلح، به ويژه دال ها را به نحوى بهبود بخشيد كه بتواند علاوه بر تأمين ضوابط كنترلى، در دهانه هاى بزرگ نيز مجاز به استفاده باشد و هم چنين در مقايسه با دال هاى مشابه از وزن كمترى برخوردار باشد، مى توان به شيوه جديدى در روش اجراى دال‌هاى بتن مسلح دست يافت. سقف هاى مجوف بتن مسلح، از دولايه بتن مسلح تشكيل شده است كه در بالا و پائين دال و بطور گسترده قرار  مى گيرد و حد فاصل اين دو لايه با نوعى بلوك توخالى U-BOOT‌كه از جنس پلى اتيلن مى باشد، ، ماندگار به نام پر شده است. اين محصول همانند بلوك هاى سفالى يا پلى استايرن داراى هندسها ى مكعبى اما مجوف مى باشد كه ‌با‌‌‌‌ توجه به نياز پروژه و محاسبات طراحى، ابعاد مختلفى دارند. در روند اجراى دال هاى مجوف با استفاده از U-BOOT، پس از آرماتورگذارى لايه زيرين،  U-BOOTها کنار هم روى شبكه آرماتور زيرين قرار گرفته و پس ازقرارگيرى آرماتورهاى برشى ميانى و همچنين آرماتوربندى لايه فوقانى، بتن روئى ريخته شود. در نهايت مقطع دال به صورت شكل I در آمده و عملكرد بهترى نسبت به مقطع مستطيل كامل خواهد داشت. آن چه جزء مزاياى اين دال شمرده مى شود، عدم حضور تير در دال حاصله مى باشد كه البته با توجه به نياز طراحى، ممكن است تمهيدات خاصى جهت تأمين تيرهاى پنهان انجام شود.

همچنين از آن جا كه در برخى از پروژه هاى بزرگ، فواصل زياد ستون ها و امكان تعبيه دهانه بزرگ به جهت تأمين پاركينگ در ساختمان را ايجاب مى كند، مى توان سيستم فوق را به عنوان گزينه مناسبى براى اجرا در چنين پروژه هائى معرفى نمود.

در مورد اين سقف ها آنچه مورد اهميت است امكان اجراى تأسيسات، نحوه دسترسى به آن ها و بهره گيرى از فضاى مجوف بلوك ها است كه بنا به نياز پروژه و نظرطراح تأمين مى شود.

اين سقف در زمينه انرژى، حريق، آكوستيك و سازه درمركز تحقيقات ساختمان و مسكن بررسى گرديده و حيطه الزامات مربوطه مورد تأييد میباشد.

الزامات اجراى سقف مجوف بتن مسلح با استفاده از بلوك توخالى ماندگار از جنس پلى پروپيلنسقف مجوف بتن مسلح

– U-BOOTنوعى قالب ماندگار از جنس پلى پروپيلن براى ساخت سقف هاى بتن مسلح دوطرفه مجوف به شمار می‌رود.

– در طراحى و اجراى سقف هاى حاصل از اين روش، رعايت كليه الزامات مربوط به طرح لرزه ا‌ى، مطابق با استاندارد  2800 و ويرايشهاى بعد از آن، الزامى است. در صورتيكه اين سقف به عنوان دال تخت مدنظر قرارمی‌گيرد، استفاده از ديوار برشى در طرح لرزه ا‌ى الزامى است.

–  رعايت كليه ضوابط مبحث نهم مقررات ملى درخصوص طرح و محاسبه سقف ها الزامى است.

–   تحليل و طراحى قطعات بتن مسلح، به همراه آرماتور گذارى هاى خمشى و برشى، بر مبناى روشهاى معتبر شناخته‌شده و آئين نامه هاى معتبر بتن مسلح، صورت پذيرد.

–   منظور نمودن بارهاى حين اجرا در استفاده از اين نوع قالب ضرورى است.

–  مشخصات فنى قالب ماندگار پلى پروپيلن بايد بر مبناى استاندارد  BBA انگلستان تأمين شود.

–  رعايت مشخصات فنى مربوط به ميل گرد و بتن مورد استفاده در سقف، هم چنين ضوابط آرماتوربندى و بتن ريزى، مطابق مبحث نهم مقررات ملى ساختمان الزامى مى باشد.

–   درنظر گرفتن جزئيات دقيق مسير و محل نصب كليه اقلام تأسيسات مكانيكى و برقى در مرحله طراحى و اجراى سقف، ضرورى است.

–   رعايت تمامى ضوابط و مقررات مربوط به محيط زيست، مطابق با استانداردهاى معتبر بين ا لمللى الزامى است.

–   رعايت الزامات مبحث 19 مقررات ملى ساختمان، جهت صرفه جويى در مصرف انرژى الزامى است.

–  رعايت مبحث سوم مقررات ملى ساختمان درخصوص حفاظت ساختمان ها در مقابل حريق و همچنين الزامات نشريه شماره 444 مركز تحقيقات ساختمان و مسكن مربوط به مقاومت جداره ها در مقابل حريق با درنظر گرفتن تعداد طبقات، ابعاد ساختمان، كاربرى و وظيفه عملكردى عنصر ساختمانى ضرورى است.

–  صدابندى هوابرد و كوبهاى سقف بين طبقات مى بايست مطابق مبحث هجدهم مقررات ملى ساختمان تامين گردد.

نوشته شده توسط: مهندس علی فرخنده کیش

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.