نكات طراحى تاپ دان
در صورتى كه قصد استفاده از روش اجراي بالا به پايين را داريد، طراحى سازه نيز بايد بر اساس همين روش انجام پذيرد. طراحى سازه به روش تاپ دان يك امر بسيار حساس و داراى جزئيات خاص ميباشد بطوريكه بارهاى جانبى و زلزله خاك در هر طبقه به مدل اعمال شده و نتايج آن در طراحى سازه ترتيب اثر داده مى شود( stage construction ) . لذا بهتر است قبل شروع طراحى سازه و معمارى در مورد اجراى سازه به روش تاپ دان تصميم گيرى شود تا هزينه اضافى بابت طراحى سازه و معمارى به پروژه تحميل نگردد.

 

اگر سازه به روشهاي مرسوم طراحى شده است جهت اجرايى سازى به روش بالا به پايين لازم است كليه پارامترهاي ژئوتكنيكى در اطراف ساختمان كنترل شده و در نهايت اتصالات متناسب با روش اجراي بالا به پايين براى سازه، مجددا تعريف و طراحى شود.

در طراحى به روش بالا به پايين از سيستم سقف با صلبيت بالا استفاده ميشود. در صورتى كه صلبيت سقفهاى سازه هاى از پيش طراحى شده جوابگوى نيازهاى اجرا به روش بالا به پايين نباشد لازم است سيستم سقف در طراحى جديد تغيير داده شود كه اين تغيير صلبيت سقف ممكن است منجر به تغيير مقاطع ستونها و برهم زدن ملاحظات طراحى معماري گردد. لذا پيشنهاد ميگردد از همان ابتدا طراحى سازه بر اساس روش بالا به پايين انجام گيرد.

در صورت استفاده از دالهاي مجوف فضاي بيشترى براى اجراي عمليات خاكبردارى در اختيار ماشين آلات زير سقف قرار ميگيرد. سقف هاي دال مجوف همچون وافل علاوه بر افزودن زيبايى به معمارى داخلى به علت حذف شدن تعدادي از ستونها، هزينه هاي ساخت و نصب ستونهاى پيش ساخته را نيز تا حدي كاهش خواهد داد.

 

سرعت اجراي عمليات در دو جبهه ى بالا و پايين وابسته به عمق و قطر شمعى است كه در زير ستون اجرا ميگردد. هرچه تعداد طبقات بيشترى بصورت همزمان در بالا و پايين طبقه همكف اجرا شود ( در حالت قبل از اجراى فونداسيون) شمع بايد بارپذيرى بيشترى داشته باشد. براى مثال شمع مورد نياز براى اجراى ٣ طبقه منفى و ١ طبقه مثبت بصورت همزمان كوچكتر از شمع مورد نياز براى اجراى ٣ طبقه منفى و ٣ طبقه مثبت بصورت همزمان مي باشد. لذا شمع ها به تناسب هر پروژه طراحى ميگردند تا بهينه ترين حالت اجرا از لحاظ زمانى و مالى برقرار شود.

گروه ساختمانی فرابناسازان طراح و مجری تخصصی پروژه های تاپ دان

جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *