کاتالوگ جامع روش تاپ دان

مقایسه روش تاپ دان با سایر روشهای گودبرداری                                                                


مقدمه

گودبرداری عمیق در دنیا با روشهای مختلفی قابل انجام است که هریک مزایا و معایب خاص خود را دارا هستند.

از جمله مهمترین مواردی که مارا قادر به تصمیم گیری صحیح در مورد روش گودبرداری میکنند در نظر گرفتن درصد ریسک گودبرداری، ابعاد زمین پروژه ، عمق گود و در نهایت صرفه اقتصادی و بٌعد زمانی پروژه می باشند که هریک نقش بسزایی در انجام پروژه ایفا میکنند.

در کشور ایران گودبرداری های عمیق شهری بیشتر از روشهای پایدارسازی نیلینگ و انکراژ، خرپای حائل و روش اجرای سازه از بالا به پایین انجام میگیرند.

هدف از این پروپوزال آشنایی بیشتر با روش بالا به پایین و مقایسه سه سیستم نیلینگ، خرپا و اجرای بالا به پایین میباشد. بطوریکه کارفرمایان محترم بتوانند به درستی در مورد شیوه انجام گودبرداری عمیق تصمیم گیری کنند.

 

تاریخچه شیوه نوین اجرای بالا به پایین (تاپ دان)

روش اجرای تاپ دان روش اجرای معکوس در آیین نامه BS:8002:1994 انگلستان برای سازه های نگهبان ارائه شده و یک روش اجرای ابتکاری و بهینه است که از اوایل دهه ۹۰ میلادی مصوب شده  و از سال ۲۰۰۱ میلادی تاکنون در کشورهای مختلفی چون انگلستان، امریکا، فنلاند، چین، روسیه، ویتنام، سنگاپور و ایران بر اساس نیاز مورد استفاده قرار گرفته است.

بررسی و مقایسه بُعد اقتصادی و زمانی  در اجرای بالا به پایین (تاپ دان) با سایر سیستم ها

1-    کاهش پرت مصالح:

در روش اجرای بالا به پایین، سازه بصورت خود مهار عمل میکند. به عبارت دیگر اعضای سازه شامل تیر، ستون، دیوار و سقف همگی در مهار خاک اطراف نقش دارند و از خود اعضای سازه برای حفظ و پایدارسازی خاک اطراف کمک گرفته میشود. همین موضوع نیاز پروژه به انجام نیلینگ،انکراژ و هرگونه خرپا را برطرف کرده و از لحاظ مالی تا حد زیادی صرفه جویی خواهد شد. بررسی های تجربی نشان میدهد میزان پرت مصالح در این سیستم (تاپ دان) به زیر 5% میرسد. درمقابل، زمانی که از سیستم های دیگر برای مهار گود استفاده میکنیم( نیلینگ و خرپا)، حجم زیادی از منابع مالی صرف مهاربندی گود توسط فولاد و بتن میشوند که تا 90% آنها غیر قابل بازیافت و بازگشت سرمایه می باشند.

2-    افزایش سرعت اجرا:

از طرف دیگر با انجام شیوه تاپ دان، به جهت انجام همزمان طبقات روی زمین و زیر زمین( دوجبهه همزمان) سرعت اتمام پروژه تا 30% افزایش پیدا خواهد کرد و هزینه های جاری کارگاه شامل اجاره ها، تجهیزکارگاه، هزینه خدمات مهندسی و … به مراتب کمتر خواهد بود و همین موضوع  به دلیل بهره برداری سریعتر از موضوع پروژه سبب بازگشت سرمایه اولیه( هزینه احداث ساختمان) و سود دهی سریعتر پروژه خواهد شد. همچنین با احداث طبقات روی زمین قبل از اجرای طبقات زیر زمین، سازه به سرعت از تراز زمین نمایان می شود. لذا در صورتی که قصد برنامه ریزی مالی بصورت پیش فروش واحد ها یا بهره برداری از واحدهای تجاری را داشته باشیم این امر به سرعت قابل انجام است. انیمیشن زیر نمایانگر مقایسه روش ساخت سنتی و روش تاپ دان است.

 

بررسی ریسک در اجرای گوبرداری

وقتی صحبت از گودبرداری عمیق میشود، بدون شک این فکر به ذهنمان می آید که تا چه عمقی بدون خطر میتوان گودبرداری کرد؟

پاسخ:

انجام خاکبرداری تا عمق نامحدود امکان پذیر است اما باید به نکات مهمی توجه کرد. در واقع حداکثر میزان خاکبرداری بدون کاربرد مهار، تا کف فونداسیون همسایگان مجاور است و تجاوز از این حد حتی چندین سانتیمتر نیاز به مهاربندی به روشهای مختلف را ضروری می سازد. عدم رعایت مهاربندی خاک موجب بروز حوادث و ریزش ساختمانهای مجاور به داخل گود میشود که خسارات سنگین مالی و تلفات جانی جبران ناپذیری را در پی دارد. پروژه های بسیار زیادی در کشورمان وجود داشتند که به دلایل رعایت نکردن این موضوع دچار ضرر و زیان شده و درگیری های حقوقی ناشی از این حوادث تا چند ماه موجب وقفه در عملیات ساختمان شده است. با این حال انجام مهاربندی به شیوه های نیلینگ ، انکراژ ، سولجر پایل و یا ترکیب آنها بصورت موقتی هستند و در طی مدت عمر موقت این نوع مهاربندی، می‌بایست تمام دیوار های حائل احداث شود. لذا هیچگونه توقف در عملیات ساختمان با روش نیلینگ مجاز نیست. از طرفی جهت انجام نیلینگ و انکراژ نیاز به کسب مجوز محضری از همسایگان اطراف و شهرداری دارد. چرا که با ورود به حریم زمینهای اطراف ، امکان آسیب به سازه های زیرزمینی، چاه های فاضلاب، مخازن و شبکه های آب ، برق، گاز و تلفن شهری وجود دارد و اخذ رضایت این افراد علاوه بر وقت گیر بودن، هزینه های مالی قابل توجهی را نیز  (به عنوان حق رضایت ) به کارفرما تحمیل میکند.

راه حل:

راه حل مناسب برای کاهش ریسک آسیب به سازه های مجاور استفاده از روش خود مهار بالا به پایین (تاپ دان) می باشد. در این روش چون از خود سازه به عنوان مهاربند خاک اطراف استفاده میشود هیچگونه تجاوزی به زمینهای اطراف وجود ندارد و خود به خود کلیه حواشی و مسائل نیلینگ حذف میشود و ریسک آسیب به سازه های مجاور به حد صفر میل میکند. روش اجرای بالا به پایین در زمینهایی که اطراف آن سازه های فرسوده یا ارزشمند تعبیه شده باشند پاسخگو است. همچنین هیچگونه محدودیتی از لحاظ عمق گود نداشته و در خاکهای فاقد چسبندگی و اشباع نیز میتوان از این روش با اطمینان خاطر کامل استفاده کرد.

از روش اجرای تاپ دان میتوان برای احداث سازه های بتنی و فلزی با هر مقطعی بهره گرفت. بدیهی است سرعت اجرا و هزینه در سازه فلزی بالاتر از سازه بتنی خواهد بود و اینجا تصمیمات اقتصادی کارفرما در  انتخاب نوع سازه نقش خواهد داشت. انجام روش تاپ دان برای سازه های بتنی نیاز به تخصص در تیپ‌بندی اتصالات و نصب ستونهای پیش ساخته دارد که ضروریست از متخصصین این امر در این زمینه بهره گرفت.

بیشتر بخوانید:

پیشنهاد طرح و اجرای سازه به روش تاپ دان

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.