سقف های عرشه فولادی که با عنوان متال دک ( Metal Deck) نیز از آنها یاد میشود از جمله روشهایی است که امروزه در سازه های فلزی به فراوانی مورد استفاده قرار میگیرد و در سطح جهانی طرفداران زیادی پیدا کرده است. در این نوع سقف از اعضایی بنام گلمیخ جهت اتصال ورق به تیرهای فرعی و اصلی استفاده میشود. سرعت اجرای بالای سیستم سقف عرشه فولادی تاثیر بسزایی در پیشرفت زمانی پروژه خواهد داشت. در ادامه به معرفی جزئیات سقف عرشه فولادی خواهیم پرداخت.

اجزای تشکیل دهنده سقف متال دک شامل موارد زیر است: 1) ورق فولادی 2) گلمیخ یا برشگیر 3) آرماتور 4) بتن

  • ورق فولادی ( Steel sheet) : ورق مورد استفاده در سقفهای متال دک از نوع گالوانیزه بوده که با نورد سرد به شکل ذوزنقه ای و آجدار تهیه میشود. ضخامت ورقها بین 8/0 تا 25/1 میلیمتر بسته به طرح متغیر است که برای محاسبات باید از ضخامت پوشش گالوانیزه( Zinc Coating) صرف نظر نمود. شکل دهی توسط دستگاه Roll Forming صورت میپذیرد. درگیری بین ورق فولادی و بتن ( Inter Lock ) توسط فرورفتگیها و برآمدگیهایی که در قسمت جان ورق ( قسمت شیبدار) تعبیه شده تامین میگردد به همین دلیل بارگیری، حمل ، تخلیه و دپوی این ورقها از اهمیت بالایی برخوردار بوده و نباید تغییر شکلی در آنها پدیدار شود. جهت فیکس کردن ورق در جای خود از میخ و چاشنی انفجاری و یا پیچهای خودکار سرمته استفاده میشود.

 

IMG_7860

 

متال دک

 

  • گلمیخ یا برشگیر (stud shear connector) : گلمیخ ها بسته به طرح 70 تا 200 میلیمتر ارتفاع و تا 20میلیمتر قطر دارند. ته هرگلمیخ یک زائده گرد وجود دارد که امکان برقرای قوس الکتریکی را فراهم میکند . جوشکاری گلمیخها به وسیله دستگاه Stud Welder انجام میپذیرد که برای هر سایز بایستی آمپراژ آن تنظیم شود. جهت ایجاد حوضچه مذاب و محافظت کامل از جوش گلمیخ از قطعه ای سرامیکی استفاده شده که بصورت 8 پر و 12 پر در بازار یافت میشود. هرچه تعداد پره ها بیشتر باشد به اقتضای آن حوضچه از پخش شدگی کمتری برخوردار است و محافظت بهتری از جوش در حین اجرای گلمیخ بعمل می آورد. کل زمان جوشکاری کسری از ثانیه است .همچنین مهارت جوشکار نیز در کیفیت جوش بسیار موثر بوده و از اهمیت بالایی برخوردار است. لازم بذکر است که پس از اجرای گلمیخ توسط لوله صحت عملکرد گلمیخ باید تست شود. به این صورت که لوله را روی گلمیخ گذاشته و تا 60 درجه آن را خم میکنیم. سپس آن را با همان لوله به جای خود بر میگردانیم . در طی این اعمال نباید هیچگونه ترکی در جوش پدید آید و گلمیخ نباید از ناحیه جوش گسیخته شود. این تست را با پتک نیز باید انجام داد تا کیفیت گلمیخ و جوش آن مورد تایید قرار گیرد.

IMG_7859 IMG_4738 IMG_7857

برش گیر

  • آرماتور ( Reinforcement) : آرماتوربندی به منظور تامین مقاومت در برابر لنگرهای منفی در دهانه ها و کنسولها، بازشوها و انواع بارهای متمرکز و آرماتور حرارتی در سقفهای عرشه فولادی بکار گرفته میشود. بهتر است جهت بالابردن سرعت اجرا از آرماتورهای از پیش بافته شده استفاده شود .

 

  • بتن ( Concrete) : با توجه به مشخصات طرح مقاومت بتن از 200 تا 350 کیلوگرم بر سانتیمتر مکعب بر اساس مقاومت نمونه فشاری استوانه ای استاندارد متغیر بوده و به نسبت ضخامت مورد نظر طراح متغیر است. اسلامت بتن حین بتن ریزی سقفهای عرشه فولادی حدود 8 تا 10 توصیه میگردد. همچنین بر اساس مبحث دهم مقررات ملی ساختمان حداقل ضخامت بتن روی گام بالایی ورق عرشه فولادی نباید کمتر از 5 سانتی متر در نظر گرفته شود چرا که موجب افزایش لرزش در سقف را پدید خواهد آورد.

 

IMG_2220IMG_2219

 

از مزایای سیستم سقف عرشه فولادی میتوان به کاهش حدود 30 تا 60 درصدی وزن سقف و همچنین سرعت اجرای حدود 10 برابر بالاتر نسبت به دیگر سقفهای مشابه مانند دال بتنی و تیرچه بلوک اشاره نمود.

 

نوشته شده توسط مهندس علی فرخنده کیش

 

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.