برای اجرای سقفهای تیرچه بلوک از تیرچه های بتنی یا تیرچه های فندوله استفاده می شود.

طبق استانداردملی  1-2909
 )تجدید نظر اول) ایران، خرپا قطعه‌ای ساخته شده از فولاد و بتن است که با قرارگیری بلوک‌ها در روی آن به عنوان قالب، با بتن پوششی (در جای ریخته شده) مقطع مرکب T شکل مناسبی را تشکیل می‌دهند.خرپاها در سه مرحله، تحت بارگذاری قرار می‌گیرند. در مرحله اول بار ناشی از حمل و نقل را تحمل می‌کنند، در مرحله دوم بار ناشی از اجزاء بتن ریزی سقف، که وزن مرده سقف (وزن خرپا، بلوک و بتن درجا) و بارهای در حین اجراء در حد فاصل تکیه‌گاه‌های اصلی به خرپا است را تحمل می‌کنند و در مرحله سوم تحمل بار برآیند حاصل از بارهای مرده و زنده پس از عمل آوری بتن پوششی و کسب مقاومت کافی می‌باشد، که در اینجا نیز به عنوان عضو خمشی سقف عمل می‌کند.برای پر کردن فضای خالی بین خرپاها از قالبهای ثابت مانند بلوکهای سبک، پلی
استایرن، طاق ضربی با بتن رویه یا هر پر کننده مناسب دیگر استفاده می‌گردد.

tirche blok
 

خرپای پیش ساخته فولادی، شبکه پیش ساخته‌ای از آرماتورهای کششی و عرضی و میلگرد اتصال بالایی است که به شکل خرپا به همدیگر جوش شده و ایستایی لازم را برای حمل و اجرا تامین می‌کند و تولید آن به صورت ماشینی و دستی انجام می‌پذیرد. از این خرپا برای ایجاد سقف، راهرو، کف سالنها حتی سطوح شیب‌دار در ساختمانها می‌توان استفاده نمود. مبنای طراحی خرپاها و تعداد و نمره میلگرد های بکار رفته در تیرچه، آیین نامه و جداول مورد تایید مقررات ملی و نشریه شماره 543 معاونت برنامه ریزی و راهبردی می‌باشد که بنا به مقدار بارگذاری هر سقف متغیر است.

تیرچه بتنی خرپا  پس از تولید خرپاها، هریک از آنها جداگانه در قالب مجزا قرار داده شده و بتن ریزی میشوند. بتن مورد استفاده در تیرچه های بتنی دارای عیار 450 می باشد تا مقاومت کافی را در حین جابجایی توسط جرثقیل و بارگذاری ساختمان داشته باشد. بعد از اینکه بتن تیرچه ها به مقاومت اولیه رسید به مدت 3 روز در استخر، غرقاب میگردند تا به مقاومت مناسبی دست پیدا کنند..

تیرچه بتنی

نوشته شده توسط : مهندس علی فرخنده کیش

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.